top of page

2. El Satın Aldığınız Araçta Bilmediğiniz Bir Kusur Çıkarsa Ne Yapmalısınız?2. El Satın Aldığınız Araçta Bilmediğiniz Bir Kusur Çıkarsa Ne Yapmalısınız?

 

Aracı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli:

Günümüzde artan araba fiyatları neticesiyle 2. El araba piyasasında da alım satım oranının arttığını görmekteyiz. Buna bağlı olarak kişilerin sattığı arabalarda alım satım işleminin gerekli koşullara uygun yapılmamakta ve bu durum birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bunlardan en önemlisi aracı satım sırasında fark edilmeyen veya söylenilmeyen bir kusurun var olmasıdır. Araba alırken alıcıların kendilerini güvence altına almaları gereklidir. Kesinlikle ekspertiz raporunu almalısınız. Satıcı size ekspertiz raporunu sunmasına rağmen sizin tekrardan ekspertiz raporunu almanızda fayda vardır. Bunun ile kalmayıp kendinizi güvence altına almak için araç satış sözleşmesi ile satıcının belirttiği bütün özelliklere sözleşmede yer verin.

Alınan Araçta Kusur Çıktığında Ne yapmalıyım:

Konunun değerlendirmesi ayıplı mal kapsamında yapılmaktadır. Ticaret kanununda belirtilen ayıplı mal; ambalajında, etiketinde, reklamında bildirilenlere uyulmayan, teknik düzenlemesinde veya standardında hata ve eksik olan tüketicinin beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran, her türlü maddi, hukuki ve ekonomik eksiklikleri içiren maldır. Gizli ayıplı mal ise; Kişinin çıplak gözle göremeyeceği sonradan ortaya çıkabilen her türlü kusurdur. Araba aldığınız da gizli ayıbın ortaya çıktığını öğrendikten sonra bunu alıcıya bildirmeniz gerekmektedir. Bu bildirimin yazılı olarak bildirilmesinde fayda vardır. Elinizde kanıt olarak bildirdiğinizi gösteren bir belge olmuş olur. Bu yazılı bildirme mail veya whatsapp yolu ile de kabul olur kanıt olarak gösterilebilir. Borçlar kanunu 227. Madde kapsamında satıcıdan alım satımın çözümü için 3 farklı durum vardır;

-Sözleşmeden dönebilir aracın geri iadesini isteyebilirsiniz.

-Aracın kusurunun giderilmesi için masrafları talep edebilirsiniz.

-Aracın aynı fiyat değerindeki bir araç değişimini talep edebilirsiniz

Borçlar kanunu 229. Maddesine göre; satış sözleşmesinden dönen alıcı, satılan araçtan ettiği yararı da alıcıya geri vermesi gerekir. Yani aracı aldıktan sonra kusur için geri verdiğinizde aracı kullandığınız için bir bedel ve eğer araçta bir değer kaybı olduysa onu satıcıya ödemekle yükümlüsünüz. Ayrıca satıcı bu taleplerinizi kabul etmeyebilir. Buna karşılık sizin de aracı şahsi işleriniz için kullanacak iseniz Tüketici Mahkemesine; eğer ticari amaçlı aldıysanız Ticaret Mahkemesine dava açmanız gerekecektir.

Zamanaşımı Süresi:

Eğer aracı satın aldıktan sonra kolay fark edilebilecek bir ayıp var ise 30 gün içinde bildirmezseniz ayıbı kabul etmiş sayılırsınız ve yukarı da anlattığımızı talep edemezsiniz. Eğer kolay anlaşılmayacak bir gizli ayıp var ise zamanaşımı süresi 2 yıldır. Öğrendikten sonra 2 yıl geçmiş ise ayıplı malı kabul etmiş sayılırsınız. Ancak bir istisnası vardır ki zamanaşımı ortadan kalkar. Satıcının aracı size satarken hile yolu ile ayıbı göstermez ise zamanaşımı süresi ortadan kalkar ve Borçlar Kanunu 227. Madde kapsamındaki haklarınızı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page