top of page

Akademisyen Nasıl Olunur?Akademisyen Nasıl Olunur?

Çoğu kişi üniversiteyi kazandıktan sonra düşünmeye başlar. Üniversiteyi bitirdikten sonra ne olacağım? Hukuk fakültesinin çok geniş bir meslek alanı vardır. Öğrenciler genelde hâkim, savcı, avukat vb. mesleklere sahip olmak isterler. Buna öğrenciler genellikle üniversite, hangi mesleğe daha çok yatkın olduklarını ve hangi mesleği daha çok istediklerini düşünerek karar verirler. Bu kararlardan biri de akademisyen olma kararıdır. Lakin genel olarak öğrencilerin aklında şu sorular vardır. Akademisyen nasıl olunur? Akademisyenliğin gerektirdiği şartlar nelerdir? Akademisyen olmak ne kadar sürer? Ve daha fazla bir sürü soru öğrencilerin kafasında bulunmaktadır. Bu makalemizle akademisyen nasıl olunur onu anlatacağız.

Akademisyenlik Nedir?

Üniversite ve yüksek öğrenim kurumlarında araştırma yapan, öğrenimini gerçekleştiren ve özgün çalışmalarıyla uzmanlık alanına katkı sunun kişiler olmaktadırlar. Akademisyenler uzmanlık alanlarıyla iç içelerdir, alanlarına yenilikler getirirler, öğrenimlerini devam ettirerek en üst seviyeye çıkarmaya çalışırlar ve öğrendiklerini öğrencilerine aktarmaya çalışırlar. Devlet güvencesinde çalışan akademisyenlerde tayin sistemi ile yer değişmezler. Üniversitelerde açılan kadrolara göre yerleşirler.

Akademisyen Nasıl Olunur?

Üniversite yıllarınızda not ortalamanızı yüksek tutmanız gereklidir. Çünkü akademisyenlik yolundaki ilk adım yüksek lisans yapmaktır. Yüksek lisans yapabilmek için üniversitelerin istediği not ortalamasının üstünde olmanız gerekmektedir. Her üniversitenin belirlediği sınır aynı değildir. Bazıları bu sınırı 2.50 belirler iken bazıları 3,00 olarak belirlemektedir. Tabi sadece not ortalaması yeterli değildir. Bunun yanında İngilizce yeterliliğiniz de gerekmektedir. Gireceğiniz ALES ve yabancı dil sınavlarında yeterli puanı almanız gerekir. Üniversitelerde yabancı dil puanı için yeterlilik sınırı farklıdır.  Yani sonuç olarak akademisyenliğin ilk basamağı yüksek lisanstır. Yüksek lisans içinde hem not ortalamanızı hem de İngilizce seviyenizi yüksekte tutmanız gereklidir.

Akademisyenlik yolundaki sonraki basamak ise doktora eğitimidir. Yüksek lisans eğitiminizi bitirdikten sonra doktora eğitimine başlamanız gerekir. Başvuru şartları yüksek lisans şartları ile aynıdır. Doktora eğitimi en az 4 yıl sürmektedir. Doktora eğitimi 2 dönemden oluşur. Ders dönemi ve tez dönemi. Doktora eğitiminiz bittikten sonra yolunuza Doçent ve Profesörlük unvanlarını almak için devam etmelisiniz.

Akademisyenler Ne Yapar?

-Akademisyenler sahip olduğu bilgi birikimleri neticesiyle

-Ders programları, eğitimler, sınavlar ve kayıt işlemleri gibi idari işlemleri yaparlar.

-Bilimsel ve özgün araştırmalar yapmak

-Bilimsel makaleler yazmak

-Bilimsel çalışmalarında fikirler sunmak

-Konferans, sempozyum, açık oturum, panel vb. toplantılara katılarak çalışmalarınız hakkında bilgi vermek

Akademik Kadrolar:

Uzmanlık: Üniversitelerde uzmanlık gerektiren birimlerdir. Genel olarak laboratuvar ortamında çalışmalarını yapmaktadırlar.

Araştırma Görevlisi: Araştırma görevlisinin görevleri her üniversitede aynı olmamaktadır. Ders içeriği oluşturabilir, sınav gözetmenliği yapar, yapılan araştırmalara yardım eder. Yüksek lisans veya doktora yaparken araştırma görevlisi kadrosunda yer alabilirsiniz. Lakin araştırma görevlisinin şartlarını yerine getirmeniz gereklidir. Bunlar alanınız ile ilgili yeterli bilgi birikimine sahip olmak ve ALES puanınızın en az 70 yabancı dil puanınızın ise en az 50 olması gereklidir.

Doktora Öğretim Üyesi: Doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra bitirme tezi ve çalıştığınız alan ile ilgili bir yayın yapmanız ve yayınlamanız gerekmektedir.

Doçentlik: Doktora öğretim üyesi olduktan sonra derslere girmeli, çalışmalar yapmalı ve makaleler yazmalısınız. Bunun sonucunda sizlere puanlar verilerek birikecektir. Bu puanlarda yeterli seviyeye gelmeniz ile yaptığınız çalışmaları bir dosya halinde rektörlüğe göndermeniz gerekir. Daha sonra Doçentlik Komisyonu tarafından bu dosyanız incelenir. Bu dosyanız incelendikten sonra onay verilir ise mülakata çağırılırsınız. Bu mülakatta başarılı olmanız halinde YÖK’ün açacağı doçentlik kadrolarına başvurabilirsiniz.

Profesörlük: Profesör olmak içinde doçentlikle aynı sistematiğe sahiptir. Doçentken yazdığınız makaleler ile puanınız birikir. Ve yeterli puan seviyesine geldiğinizde çalışmalarınızı toplayıp rektörlüğe göndermeniz gerekir. Daha sonrasında dosyanız onaylanırsa mülakata tabi tutulursunuz. Bu mülakatı geçmeniz ile YÖK’ün açtığı profesörlük kadrolarına başvurabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi: Üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarında ders verenler öğretim görevlileridir. Bu kadroya başvurmak için en az yüksek lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Ve ALES puanınızın en az 70 yabancı dil puanınızın ise en az 50 olması şartı aranmaktadır.

Öğretim Üyesi: Doktorasını tamamlamış kişilere denilmektedir.


46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page