top of page

‘Hırsızı Yatak Odasında Öldürünce Ceza Alır mı’ Sözü Hukuka Uygun mudur?
‘Hırsızı Yatak Odasında Öldürünce Ceza Alır mı’ Sözü Hukuka Uygun mudur? Hukuki değerlendirmesi nasıldır?

 

Eve giren hırsızın yatak odasında öldürülmesi ile ceza alınmayacağı toplumumuzda kulaktan kulağa yayılmış yanlış bir bilgi olmaktadır. Hırsızın salonda veya yatak odasında öldürülmesi bir şey fark etmemektedir. Hırsızın her halde kasıtlı olarak öldürülmesi halinde TCK 81. Maddesine göre kasten öldürme suçu işlenmiş olur. Kasten öldürme suçunun işlenmesinde faillin önemi yoktur fail herkes olabilir. Lakin bazı suçlar için istisnai koşullar gereğince hukuka uygunluk nedeni oluşmaktadır. Bunlardan bizim değerlendireceğimiz konuyla alakalı olan meşru müdafaadır. Ancak meşru müdafaa şartları suçta belirlenir ise kişi suçtan ceza almaz. Peki bu şartlar nelerdir?

Meşru müdafaanın şartları Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir. Meşru müdafaanın ilk şartı bir saldırı bulunmasıdır. Evinize giren hırsızın size karşı bir saldırısı olması gereklidir. Ve bu saldırının niteliği de önemlidir. Bu saldırı haksız olmalıdır. Burada haksız olmasından kastedilen örnek olarak; Bir polisin görevi gereği yaptığı saldırı. Bu olayda polisin görevi gereği yaptığı saldırı nedeni ile saldırısı haklı bir saldırı olmaktadır. Hırsızın eve girmesinde ise hırsız bir saldırıda bulunmuyor ise kendisine gelen saldırı neticesiyle saldırı yapması durumunda kendisinin saldırısı da meşru müdafaa sınırları içerisinde değerlendirilebilir. Toparlamak gerekirse saldırı olması ve bu saldırının haksız olması gerekmektedir.

Hırsızın eve girdiğinde saldırıda bulunması ve haksız olması kabul edildiğinde diğer aranacak şart hakka yönelik olmasıdır. Meşru müdafaanın korunacak bir hakka yönelik olması şartı da gerekir. Hırsızın, meşru savunma ile korunması mümkün olmayan bir hakkı koruması halinde meşru savunma hükümlerinden yararlanamaz.  Örneğin, komşusunun arazisinde sahip olduğu geçit hakkının kapatılmasına karşılık komşusuna fiziksel zarar veren fail meşru müdafaa hükümlerinden yararlanamaz. Çünkü saldırı meşru savunma ile korunabilecek bir hakka yapılmamıştır.

Meşru müdafaada saldırıyla savunmanın eş zamanlı olması gerekir. Hırsız size saldırıda bulunması ile sizin saldırıya karşılık vermeniz aynı zamanda gerçekleşmesi gerekir. Hırsız size saldırdı ve saldırıdan bir süre geçtikten sonra saldırının olmayacağı kesinleşmiş ise sizin saldırınız meşru müdafaa sınırları içerisinde yer almaz.

Meşru müdafaanın bir de savunmaya karşı şartları bulunmaktadır. Bunlar; savunmanın zorunlu olması, saldırana karşı yapılması ve saldırı ile doğru orantılı olması gerekir. Hırsızın size karşı yaptığı saldırıyı siz de hırsıza karşı yapmalısınız. Saldırıyı polisi arayarak engelleye biliyorsanız saldırınız haksız bir saldırı olur meşru müdafaanın sınırları içinde yer almaz. Saldırıya saldırı ile karşılık verebilmeniz için başka bir çarenizin kalmaması gerekir. Meşru müdafaanın son şartı ise aynı oranda savunmanın yapılması gerekir. Size taş atanı siz de silahla vuramazsınız. Bu nedenle sizi hırsız nasıl bir saldırı da bulunuyor ise aynı oranda bir saldırı da bulunmanız gerekir.

Sonuç olarak yukarıda açıkladığımız meşru müdafaa sınırları içerisinde gerçekleşen eylemlerin yapılması halinde ceza alınmaz. Evin hangi bölümünde hırsızın olması bu şartlardan biri değildir.

 

454 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page