top of page

Satın Aldığım Ürün Yanlış Gelirse ve Dolandırıcıya Ulaşamazsam Ne Yapmalım? Kargo Şirketi Zararı Mı Karşılar Mı?Satın Aldığım Ürün Yanlış Gelirse ve Dolandırıcıya Ulaşamazsam Ne Yapmalım? Kargo Şirketi Zararı Mı Karşılar Mı?

 

Günümüzde artık sık sık yaşadığımız bu dolandırıcılık sorunları online ortamda daha yaygın olduğunu görmekteyiz. Güvenilir olmayan yerlerin sattığı malların, sipariş etmediğimiz nitelikte veya boş bir kutu içerisinde geldiğini görmekteyiz. Bu tip durumlar genelde kapıda ödeme teslimatının yapıldığı siparişlerde görülmektedir. Çünkü güvenilir olmayan yere kart ile ödeme yapılmak istenmiyor. Lakin kapıda yapılan ödemelerde de ürünü kontrol edemeden kargo personeli siparişinizi size teslim edip gidiyor. Peki böyle bir durumda öncelikle ne yapmalısınız?


Kapıda ödemelerde yapılması gerekenler

Güvenilir olmayan herhangi bir yerden mal satın aldığınızda dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü ürün doğru nitelikte veya yanlış ürün olabilir hatta kutunun içi boş olabilir. Kargo personeli kapınıza geldiğinde genellikle size tutanağı imzalattıktan sonra ürünü verip hemen gider. Kontrol etmenize zaman tanımaz. Bu yanlıştır sizin o ürünü kontrol etme hakkınız vardır eğer kontrol etmiyorsanız tutanağa, imzanızın altına kontrol etmedim yazıp fotoğrafını çekmelisiniz. Bu sizin hakkınızı arama sürecinde önemli bir deliliniz olacaktır. Eğer ürünü kontrol ederseniz ve hatalı olduğunu görürseniz kargo personelinden almaz ve ödeme yapmazsınız. Siz yine de güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya gayret edin güvenilirden kastımız adres ve şirket bilgileri kesinlikle yer alsın.


Satın Aldığım Ürün Yanlış Geldi Dolandırıcıyı Bulamıyorum Ne yapmalıyım?

İlk olarak yapılması gereken ürünün iade edilmesidir. Lakin elinizde satıcının adresi yok ve satıcıya ulaşamıyor iseniz ürünün iadesi için satıcının adresini kargo şirketinde alabilirsiniz.

Karayolları Taşıma Yönetmeliği 39. Madde ‘ (1) Yurtiçi kargo ve eşya taşımalarında taşıma irsaliyesi ve taşıma senedi düzenlenir. (2) 6102 sayılı Kanunun ilgili hükümleri saklı kalmak kaydıyla, taşıma senedinde taşımacı, alıcı ve gönderenin unvanları, adresleri, iletişim bilgileri, eşyanın cinsi, miktarı, teslim alma ve teslim edilme yerleri, taşıma süresi, taşıma bedeli, taşımacının vergi kimlik numarasının (gerçek kişilerde T.C. kimlik numarası) belirtilmesi, taşıma irsaliyesinde ise; miktarı, malın cinsi, kimin tarafından tevdi edildiği, nereye ve kime gönderildiği ile alınan nakliye ücreti tutarı, sürücünün soyadı ve adı, taşıtın plakası, müteselsil ve seri sıra numarası ve düzenleme tarihinin yer alması zorunludur.’

Bu madde kapsamında iade adresini alabilirsiniz. Lakin satıcı kargo şirketine yanlış adres vermiş de olabilir. Şöyle bir hakkınız vardır ‘ Mühürünü aktaran veya dağıtımını sağlayan bütün firmalar birbirinin zararına kefildirler.’ Yani bu hakkınız ile zararınızı kargo firması karşılayabilmektedir. Kargo şirketleri de satıcı gibi ayıptan sorumludurlar. Bunun için yapmanız gereken yazılı olarak zararınızı kargo şirketinden talep etmek olacaktır. Eğer talebiniz olumsuz sonuçlanırsa bu durumda Tüketici Hakem heyetine veya meblağına göre Tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Zararınızın karşılanmasına rağmen satıcının dolandırıcılığı için savcılığa başvurmalısınız. Böylelikle Türk Ceza Kanunu’nun 158. Maddesi gereğince satıcı nitelikli dolandırıcılıktan hapis cezasına çarptırılacaktır. Böylelikle size yapılanın başkalarına yapılmasını da engelleyebilirsiniz.

 


61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page