top of page

Site veya Binalarda Aidat Ödenmezse Ne Yapılabilir?Site veya Binalarda Aidat Ödenmezse Ne Yapılabilir?

 

Site veya binalarda aidat ödenmezse ne yapılabilir? Bu soru kentleşme ile artık insanların çoğunlukla site veya binalarda yaşamaya başlaması ile sık sık sorulan bir soru haline gelmiş olmaktadır. İnsanlar bir arada müstakil olamayan evlerde yaşamaya başladıktan sonra bazı yaşam alanları ortak hale gelmiş bunun sonucu olarak herkese bazı sorumluluklar düşmüştür. Bu sorumluluklarını yerine getirmeyen insanlar için ise Kat Mülkiyeti Kanunu yürürlüğe girerek sorunları çözmekte rehber olmuştur. Kat Mülkiyeti Kanun’unda aidat, gider, komşu rahatsızlığı gibi birçok konunun çözümü ve uygulanacak işlemler belirtilmiştir. Biz ise bu sorunlardan biri olan ‘site ve binalarda aidat ödenmezse ne olur’ sorununa değineceğiz.

Bir binada veya sitede oturuyorsanız bazı ortak giderlerin masraflarını ödemekle yükümlüsünüzdür. Bunlar; kapıcı, kaloriferci, bahçıvan, güvenlik ve elektrik su ve çevre düzenlemesi vb. Bu tip masraflar aidat adı altında toplanır ve sizden aylık olarak ödenmesi istenir. Bina veya site içinde sizin kullanmadığınız ortak giderleri de ödeme yükümlülüğünüz vardır. Örneğin 1. Katta oturuyorsunuz ve asansörü kullanmıyorsunuz. Yine de aylık size gelen asansör bakım aidatını ödemek zorundasınız.

Kat Mülkiyeti Kanun’unun 20. Maddesi uyarınca ödenmeyen aidatlara aylık %5 faiz eklenmektedir. Daire sahipleri veya yönetici tarafından daireyi kullanan kişiye dava açılabilmekte ve icra takibi yapılabilmektedir. Buna ek olarak daireyi kullanan kişi hala ödemiyor ve 3 kere icra takibi yolu ile aidat alınmış ise daireyi yönetici icra yoluyla satışa çıkarabilmektedir. Eğer dairede oturan kiracı ise ev sahibi veya sahipleri kira sözleşmesini haklı olarak feshedebilmektedir.

Yaşanabilecek bir başka durum ise aidatı ödemeyen kişinin oturduğu evi aynı site veya binadan başka bir kişi satın almak istiyor. Bu kişi dava açarak ev sahibinin aidatlarını ödemeyerek 3 kere icra takibi başlatıldığını öne sürerek evin kendisine satılmasını isteyebilir. Böylelikle mahkemenin kararı ile evin mülkiyeti dava açan kişiye geçer.

Sonuç olarak aidatlar ödenmezse;

-Aylık %5 faiz

-İcra takibi ile tahsil

-Evin icra yolu ile başka birine satışı

-Dava ile aynı bina veya sitedeki birine evin satılabilmesi

 

 

 

 6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page